Inzerce

TACHOV.cz / Infoservis / Jan Hora

Jan Hora

Varhanní koncert
Termín: sobota 3. září od 17:00 hodin
sobota 3. září do 18:00 hodin
Typ události: Koncert
Vstupné: 0 Kč
dobrovolné vstupné
Kde: Chrám Nanebevzetí Panny Marie
Kostelní 67, Tachov 34701

Jan Hora * varhany * kostel NPM * Tachov

Program:
Johann Sebastian Bach(1685-1750) Fantasie c moll BWV 562
Johann Sebastian Bach Chorálová předehra "O Mensch, bewein´ dein´ Sünde gross" BWV 622
Josef Leopold Zvonař (1824-65) I. sonáta f moll op.3 (Patetico- Chorál - Fuga)
Jiří Teml (nar.1935) Biblický příběh č.2 Noe
Arthur Honegger (1892-1955) Fuga a chorál
Olivier Messiaen (1908-92) Mysterium Nejsvětější Trojice (1969) část 8, část 6.

 

JAN HORA (nar.1936)
patří k našim nejvýznamnějším varhaníkům a varhanním pedagogům, který vychoval již několik generací dalších vynikajících umělců v oblasti interpretace varhanní hudby.
Vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof.J.B.Krajse,hudební fakultu AMU ve třídě prof.Dr.Jiřího Reinbergera a vzdělání si rozšířil ještě na Franz-Liszt-Hochschule ve Výmaru u prof.J.-E.Köhlera.Již při studiu se zúčastnil mezinárodních varhanních soutěží, kde m.j. se stal laureátem Mezinárodní bachovské soutěže v Gentu v Belgii(1958) a Mezinárodní bachovské soutěže v Lipsku(1964). Koncertoval v USA, Japonsku, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Holandsku, Belgii, Itálii, Španělsku, Dánsku, Norsku, Švédsku, Maďarsku, Rusku, Ukrajině, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Azerbájdžánu, Gruzii, Arménii. Na mezinárodních varhanních festivalech účinkoval v Göttingen, Bruselu, Stockholmu, Brémách, Pražském jaru, v Bratislavě nebo Košicích. Spolupracuje s mnoha špičkovými orchestry (Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl.města Prahy FOK, SOČR a další – řada nahrávek Janáčkovy Glagolské mše (ČF dir.Václav Neumann, Sir Charles Mackerras, Státní filharmonie Brno František Jílek)
Na Pražské konzervatoři vyučoval 1965 – 2016, na hudební fakultě AMU zároveň 1977-2014, ,od 1995 jako profesor varhanní hry.V současné době působí na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity v Hradci Králové.
Často je zván do porot mezinárodních varhanních soutěží – ARD v Mnichově, Mezinárodní bachovská soutěž ve Freibergu, v Erfurtu, soutěž M.Regera v Hamm, Ljubljana, Pražské jaro, Brno, Soutěž mladých varhaníků v Opavě.
Horův repertoár zasahuje do všech stylových epoch se zvláštním zaměřením na českou varhanní tvorbu. Nahrál Brixiho varhanní koncerty s PKO, souborně varhanní skladby A.Dvořáka, J.B.Foerstera, L.Janáčka, B.Martinů, M.Kabeláče a A.Háby a staré české mistry J.Zacha,K.B. Kopřivu a J.K.Kuchaře.
Působí také jako hudební kritik a editor varhanních skladeb (Janáček, Kabeláč).